Slovenski gorniški klub SKALA

zveza gorniških klubov
Skala
Novice in obvestila
Publikacije
Razmere v gorah
Gorniški oglasi
E-gora
Kontakt
Osnovni podatki
Pravila Skale
Zgodovina
Himna Skale


  
GORNIŠKI KLUB JAKOB ALJAŽ
ob 20. obletnici obstoja in dela
  

  
  
Pobudo za ustanovitev Gorniškega kluba Jakob Aljaž, sta v pomladi leta 1997 pripravila prof. Anton Lah in Gašper R. Modic iz Medvod. Že pred slavnostno akademijo, ki se je zgodila 4. julija 1997 pred Aljaževo rojstno domačijo, je bil ustanovljen iniciativni odbor, ki ga je vodil Gašper R. Modic, tako, da je po končani slavnostni akademiji, več kot 40 tam prisotnih posameznikov, podpisalo pristop k iniciativnemu odboru za ustanovitev Gorniškega kluba Jakob Aljaž. Med njimi so bili tudi medvoški kulturni delavec dr. Ivan Vivod, velik poznavalec Jakoba Aljaža in Aljažev idejni naslednik na Dovjem, župnik France Urbanija, alpinist in gorski reševalec Stanko Kofler, Aljaževi daljni sorodniki iz Pirnič in Vikrč ter mnogi drugi domačini in na slavnostni akademiji prisotni gorniki. V tem letu je tudi občina Medvode sprejela Aljažev rojstni dan za občinski praznik.


Že v decembru 1997 leta, je bil v medvoški knjižnici Na sotočju, ustanovni občni zbor, kjer je več kot 60 prisotnih gornic in gornikov iz vse Slovenije ustanovilo Gorniški klub Jakob Aljaž, za prvega predsednika pa je bil izvoljen Gešper R. Modic. Že na istem zboru je bil sprejet sklep o vključitvi Gorniškega kluba Jakob Aljaž v Slovenski gorniški klub SKALA - Zvezo gorniških klubov, sprejeti pa so bili tudi statut in pravila o delovanju Gorniškega kluba Jakob Aljaž ter program dela.


Na prvem zasedanju Upravnega odbora GK Jakob Aljaž v februarju leta 1998 je bil sprejet program dela v tem letu in obravnavan “projekt - uspostavitve vezne Spominske gorniške poti z imenom Aljaževa spominska pot, ki ga je že v letu 1997, pripravil Janez Kocjan - JanKo. Na seji UO je Kocjan idejo podrobneje predstavil članom Upravnega odbora, ki so jo soglasno sprejeli in umestili v program dela Gorniškega kluba Jakob Aljaž, kot večletno akcijo, imenovano, Spominska gorniška pot - Aljaževa pot od doma do doma.


V prvem letu svojega delovanja je gorniški klub že organiziral prvo turo na Storžič, ki je ostal tradicionalni prvi letni pohod v visokogorje. Prva sobota v juliju pa klub organizira svečano akademijo pred Aljaževo rojstno hišo, ki je v vseh the letih prerasla v tradicionalno osrednjo občinsko kulturno prireditev ob občinskem prazniku in bo letos že enaindvajsetič. V začetku avgusta je bil organiziran prvi pohod po celotni Aljaževi poti od doma do doma, ki se tako od leta 1998, kontinuirano zgodi vsako leto.


Tako kot je bilo na Upravnem odboru dogovorjeno, so se takoj pričela dela za vzpostavitev Aljaževe poti od doma do doma. Že pred praznovanjem Aljaževega rojstnega dneva, so bile pripravljene prve oznake in žigi na nekaj spominskih točkah, po svečani akademiji, pa je bil že organiziran prvi pohod iz Zavrha na Šmarno goro in do Smlednika. Do 5. septembra 1999 je bila celotna pot označena s posebnimi oznakami, ki jih je ob asistenci Harija Draušbaherja iz Studia za oblikovanje "BREG" oblikoval Janez Kocjan - JanKo., v planinskih kočah in domovih pa je pot opremljena tudi s posebnimi žigi. Na gorskih vrhovih se za evidentiranje pristopa uporabi žig, ki ga je na vrh vgradilo lokalno planinsko društvo. Na Dovški babi, ki pa je bila brez planinskega žiga, pa vrh krasi žig in oznaka Aljaževe spominske poti. V letu 1999 sta prejela prvi častni znak za uspešno prehojeno pot že dva gornika, do danes, pa je pot opravilo že več kot 550 gornikov in planincev iz Slovenije in tudi iz tujine.


GK Jakob Aljaž je v dvajsetih letih delovanja mnogokrat organiziral in vodil ture na vse spominske točke Aljaževe spominske poti, vsako leto od vspostavitve poti, pa je tudi organiziral vodenje po celotni Aljaževi spominski poti, v enovitem pohodu, od začetka do konca. Za pohod od Zavrha do Triglava je veliko zanimanje a le malo je tistih, ki se odločijo za toko zahtevno in več dnevno turo.


Da, pa ne bi govorili samo o Aljaževi poti, naj napišem še nekaj o prvi javni pobudi, ki so jo pripravili, predsednik Gorniškega kluba Gašper R. Modic in člani kluba, France Urbanija, Janez Kocjan - JanKo in sosed Aljaževe domačije Boštjan Mis ter jo naslovili na občino Medvode. V njej so občinskemu svetu predlagali, da se Aljaževa rojstna hiša ohrani kot kulturni spomenik, ki naj ga odkupi in prevzame v upravljanje občina Medvode. Leta 2000, ko smo praznovali 155 letnico rojstva Jakoba Aljaža, se je to tudi zgodilo, tako, da je sedaj Aljaževa domačija v lasti občine in kot se lahko danes prepričate tudi sami, na zunaj odlično urejena. Verjamem, da bodo tudi vsebine, ki jo bodo v prihodnje zapolnile, po obliki in vsebini, primerne človeku, ki se je rodil v tem idiličnem delu naše občine. Tako je bila v letošnjem (2017) letu, odprta “rojstna” soba Jakoba Aljaža, opremljena z reprodukcijami originalnih Aljaževih dokumentov.


24. aprila 2001 je na Občnem zboru svoj prvi mandat zaključil prvi predsednik in vodja iniciativnega odbora za ustanovitev Gorniškega kluba Gašper R. Modic. Na istem zboru, je bil izvoljen nov predsednik Tomaž Mis ter nova Upravni in Nadzorni odbor, ki z manjšimi spremembami članov, še danes uspešno vodijo klub.


Največji dosežek v letu 2001 pa je zagotovo izid Vodnika po Aljaževi poti od doma do doma, ki ga je z veliko truda in odrekanja pripravil avtor ideje Janez Kocjan - JanKo. Besedilo je bilo za tisk pripravljeno že v ljubilejnem letu 2000, a ga žal zaradi pomanjkanja finančnih sredstev klub ni uspel natisniti. V letu 2001 pa je Gašerju R. Modicu, ki je prevzel dolžnosti blagajnika kluba, uspelo pridobiti toliko mecenov in podpornikov, da se je tisk vodnika lahko realiziral. Tako lahko dokončno ugotovimo, da je projekt Spominske gorniške poti imenovane Aljaževa pot od doma do doma v letu 2001 zaključen in je tako potrebno le še vzdrževanje poti in oznak na poti ter vzpodbujati nadaljno rast in povečevanje obiska. V letu 2007 je zaradi razprodanega prvega natisa in potrebnih popravkov v besedilu, uspel ponatis dopolnjenega ter s fotografijami Franceta Urbanije razširjenega Vodnika po Aljaževi poti od doma do doma.


Delo kluba se je v naslednjih letih še inteziviralo in pridobivalo na kvaliteti, zato je občinska komisija za praznovanje občinskega praznika, na podlagi v več letih uspešno organiziranih svečanih akademij, v letu 2003 prvič zaupala Gorniškemu klubu Jakob Aljaž, tudi organizacijo osrednje občinske kulturne prireditve ob občinskem prazniku. Na svečani akademiji 5. julija 2003 je bila pred Aljaževino postavljena miniatura Aljaževega triglavskega stolpa, ki se uporablja kot skrinjica za vpisno knjižico in žig. Podobne so postavili tudi drugi Gorniški klubi, na kar nekaj slovenskih vrhov, predvsem v posoških gorah in Karavankah. Na tej svečani akademiji v organizaciji Gorniškega kluba Jakob Aljaž je bil tudi prvič slavnostni govornik župan občine Medvode. Ob tej priložnosti je klub pripravil in izdal tudi zgibanki, Naš Aljaž in Aljaževa pot od doma do doma. Zgibanki v zgoščeni obliki predstavljata Jakoba Aljaža in Spominsko gorniško pot imenovano Aljaževo pot od doma do doma vsem obiskovalcem Aljaževine in turističnega Informacijskega centra v Medvodah, kjer sta obe zgibanki še vedno na razpolago.


Leta 2005, ko smo Slovenci praznovali 15 let samostojne države in prvo obletnico vstopa v Evropsku zvezo, smo slovenski gorniki skupaj z vsemi državljani praznovali tudi 160 let od dneva rojstva Jakoba Aljaža ter 110 let od njegove postavitve, po njem imenovanega Aljaževega stolpa vrh Triglava. Ob takih obletnicah pa se že spodobi v goste - na svečano akademijo, povabiti tudi kakšnega eminentnega gosta. Avtorju prireditve in glavnemu organizatorju, tajniku Gorniškega kluba Jakob Aljaž je uspelo prepričati ministra za kulturo Republike Slovenije, da je svečana akademija ob rojstnem dnevu Jakoba Aljaža zadosten razlog, da se nam pridruži v vlogi slavnostnega govornika. Takratni minister za kulturo, Dr. Vasko Simoniti nas je počastil s svojo prisotnostjo ter iskrivim in modrim nagovorom. Na prireditvi so bili prisotni tudi predstavniki Planiske zveze Slovenije, kar nas je izjemno razveselilo. Čeprav smo v zadnjih dvajsetih letih, člani Upravnega odbora Gorniškega kluba Jakob Aljaž slišali marsikatero pikro in nevmesno, v zvezi z našo organiziranostjo in delovanjem, bomo s svojim delom in organizacijo svečane akademije ob spominu na rojstvo Jakoba Aljaža nadaljevali, saj nam Aljaž kot človek in njegovo delo, s katerim nas je zadolžil, pomeni veliko več, kot posameznikom, ki se danes kot pomembne ocenjujejo sami, njihovo resnično vrednost pa bo določil le čas.


Tako bomo tudi letos, prvo soboto v juliju, ko bomo gorniki, ki smo organizirani v Gorniškem klubu Jakob Aljaž, praznovali dvajsetset let obstoja in dela, pripravili svečano akademijo pred Aljaževino. Na prireditvi bomo obeležili že 171 let od dne ko se je rodil Jakoba Aljaža, 4. maja letos pa je žal minilo tudi že 90 let od njegove smrti. Letos bo ta dan 1. julija 2017, zato ob 9. uri z veseljem vabimo vse ljudi dobre volje, ljubitelje pristne ljudske pesmi in kulture, da se nam pridružijo in z nami uživajo še en lepo praznično dopoldne. Po akademiji se bomo v skupinskem pohodu odpravili k sv. maši na Šmarno goro, ki jo bo za pokojne gornike in planince, pa še za kak dober namen, že enaindvajsetič, daroval dovški župnik France Urbanija.


Člani Gorniškega kluba Jakob Aljaž, bomo tudi v bodoče skušali ohraniti tradicionalne pohode na Šmarno goro, Storžič, Stol, Dovško babo in Triglav ter seveda tudi druge spominske točke Aljaževe spominske poti. Vsako leto, prvo soboto v juliju, pa bomo organizirali svečano akademijo pred Aljaževo rojstno domačijo, ki jo mnogi, po naše že imenujejo “Aljaževina”. Za ohranjanje spomina na Jakoba Aljaža pa bomo poskrbeti tudi še z drugimi akcijami in pobudami.


Lep gorniški pozdrav in nasvidenje na Aljaževi poti!

 


Janez Kocjan - JanKo.
član UO, GK Jakob Aljaž


 

 
 



Sistem Gora
Copyright 2004 - FranceS



***pico
18.223.107.124(0)
146999 (64181,34,82784)
91 (40,0,51)
www.sgk-skala.si